SæbeRiget i Ho bruger håndplukkede blomster og urter fra den vestjyske natur og har egen have med bl.a lavendel og morgenfruer. Fyrrenålene og hybenroserne er indsamlet i skoven og sandklitterne ud til Vesterhavet.
SæbeRiget arbejder ud fra ideen om at undgå brug af kemiske stoffer. Vi anvender udelukkende økologiske olier. Du kan fra butikken følge med i produktionen af bl.a sæbe da der er åbent værksted i sammenhæng med butikken. I butikken finder du udover vores egne produkter også mange andre lækre økologiske produkter, bl.a kaffe, the, øl, choklade, kager og lækre bolivianske og danske tekstiler.
Der afholdes løbende kurser i at fremstille sæbe. Alle kan deltage, dog skal børn under 9 år være ledsaget af en voksen. På kurset fremstiller du din egen sæbe med frit valg af duft, farve, glimmer og blomster. Varighed ca. 1-1,5 time. Tilmelding via hjemmeside eller forhør dig i butikken. Betaling ved tilmeldingen.
Opdateret af: VisitVesterhavet | turist@visitvesterhavet.dk